Korzyści z ogrodnictwa


Wśród wielu korzyści płynących z ogrodnictwa jest jego zdolność do poprawiania nastroju i zwiększania poczucia własnej wartości. W wieloletnim badaniu osoby, które spędzały czas w ogrodzie, rzadziej doświadczały depresji. Ponadto te ulepszenia utrzymywały się kilka miesięcy po interwencji ogrodniczej. Ponadto piękny bukiet kwiatów może podnieść na duchu. Wyrywanie chwastów to świetny sposób na stres, a zdrowe zbiory mogą zwiększyć Twoją samoocenę. Korzyści z ogrodnictwa na tym się nie kończą.

Istnieją różne estetyki ogrodnictwa, a różne tematy wymagają różnych stopni kontroli. W angielskim stylu dzikiego lasu często zrezygnowano z kontroli po posadzeniu. Jakakolwiek ingerencja byłaby niewłaściwa. Jednak w japońskim ogrodzie z suchym krajobrazem kontrola jest bardziej artystyczna, ze skałami i kamykami. Niezależnie od tego, czy planujesz uprawiać kwiaty, zioła, czy warzywa, powinieneś zastanowić się, jakie rośliny będą się rozwijać w lokalizacji Twojego ogrodu.

Atrakcyjność ogrodnictwa jest wieloaspektowa. To kreatywne ujście, uzdrawiająca rozrywka i forma sztuki. W wielu kulturach ogrody postrzegane są jako część natury i miejsce do refleksji. Różne aspekty ogrodnictwa są od wieków dokumentowane w literaturze. Podręczniki instruktażowe dotyczące ogrodnictwa sięgają epoki klasycznej w krajach zachodnich, podczas gdy starożytni poeci i filozofowie często przedstawiają rośliny i ich piękno. Najwcześniejsze udokumentowane dowody dotyczące ogrodnictwa pochodzą ze starożytnej Grecji i Rzymu, gdzie rośliny odgrywały ważną rolę.

Jak sama nazwa wskazuje, warzywa potrzebują światła słonecznego, aby rosnąć. Unikaj umieszczania roślin pod drzewami lub krzewami. Zacienione obszary pozbawią je światła słonecznego i wody, zapobiegając ich produkcji. Ogrody warzywne powinny znajdować się w pobliżu źródła wody. Nawet jeśli nie potrzebują wody, wymagają nawadniania podczas dłuższych okresów suszy i ponownego sadzenia po zbiorach wczesnych upraw. Jeśli jesteś nowicjuszem w ogrodnictwie, rozważ rozpoczęcie od małych warzyw.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.