Jak pięlęgnować ogród


Jest pewna satysfakcja z opieki nad domową działką. Ta satysfakcja wzrasta wraz z dbałością o pory roku. Oprócz przyjemności, jaką daje pielęgnacja i dbałość o ogród, to także dobry sposób na poznanie Natury. A jeśli kochasz rośliny, bardziej docenisz ogród, zwracając szczególną uwagę na jego sezonowe zmiany. Oto kilka wskazówek, jak pielęgnować ogród. I pamiętaj, im więcej uwagi poświęcisz na ogród, tym lepiej będzie.
Natura

W ogrodzie przyrodniczym nie musisz martwić się pospolitymi szkodnikami występującymi w Twojej okolicy. Owady i gryzonie będą miały trudności z dostaniem się do Twojego ogrodu, jeśli nie pozostawisz niektórych części zaniedbanych. Na przykład, jeśli uprawiasz warzywa, możesz nie chcieć używać chemicznych pestycydów na swoich roślinach, ponieważ szkodzą środowisku i wygaszają dziką przyrodę z sąsiedztwa. Jednak nadal powinieneś rozważyć pozostawienie niektórych części ogrodu w ich naturalnym stanie, takich jak stosy liści i gałązki. Zachęci to do żerowania ptaków i lokalnych jeży.
Rośliny

Jeśli masz małe dzieci, musisz pamiętać o kilku rzeczach, wybierając rośliny do swojego ogrodu. Istnieją rośliny wieloletnie, dwuletnie i chłodne, a także metody zakładania nasion, które są bezpieczniejsze dla dzieci i bardziej ekonomiczne. Niektóre rośliny są trudne w obsłudze, podczas gdy inne potrzebują dużo czasu, aby rosnąć. Ważne jest również, aby przed wyborem rośliny zastanowić się, jaki rodzaj gleby ma twój ogród.
Opieka

Jednym z najważniejszych kroków w pielęgnacji ogrodu jest podlewanie. Twoje rośliny tracą wilgoć w wyniku transpiracji i potrzebują jej do ponownego wchłonięcia przez korzenie. W czasie upałów wilgoć z gleby wyparowuje, więc upewnij się, że latem częściej podlewasz ogród. Dobrą zasadą jest podlewanie ogrodu, gdy wierzchnia warstwa gleby zacznie wysychać. Upewnij się, że podlewasz rośliny częściej, jeśli znajdują się w nasłonecznionym miejscu.
Utrzymanie

Jeśli chodzi o pielęgnację ogrodu, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych zadań. W chłodne zimowe miesiące będziesz chciał przycinać nagie gałęzie i usuwać martwe, niesforne części roślin. Wiosną będziesz chciał posadzić nowe cebulki. Jesień to świetny czas na grabienie i wyciąganie zużytych roślin warzywnych. Jak w przypadku każdego zadania, najlepiej planować z wyprzedzeniem. Upewnij się, że zaplanowałeś, co będziesz robić w przyszłym sezonie.
Codzienne wychodzenie do ogrodu

Codzienne wyjście do ogrodu to doskonały sposób na ćwiczenia. Spędzenie kilku minut w ogrodzie pomoże Ci zauważyć zmiany. Podczas spacerów zwracaj uwagę na wszystko, co wymaga uwagi, takie jak nowe kiełki chwastów lub epidemie szkodników. Następnie skorzystaj z tych spacerów do martwych kwiatów i chwastów. Twój ogród podziękuje Ci na dłuższą metę! Jeśli nie masz czasu na spacer po całym ogrodzie, zbierz kilka roślin na przyszły rok i poświęć na to kilka minut każdego dnia.
Kompostowanie

Jeśli szukasz sposobu na maksymalne wykorzystanie odpadów organicznych, możesz rozważyć kompostowanie w swoim ogrodzie. Kompostowanie w Twoim ogrodzie to sytuacja korzystna dla obu stron. Nie tylko sprawi, że Twój ogród będzie zdrowszy, ale także pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze, zmniejszając koszty wywozu śmieci. Poniżej wymieniono kilka powodów, dla których warto kompostować w swoim ogrodzie. Gdy zaczniesz kompostować, wkrótce zobaczysz korzyści!
Rodzime rośliny

Jeśli chcesz, aby Twój ogród stał się rajem dla ptaków, zacznij od podstaw. Ptaki potrzebują wody, jedzenia i schronienia. Odpowiednie rodzime rośliny do Twojego ogrodu mogą stworzyć idealne siedlisko dla różnych ptaków, niezależnie od tego, czy masz podwórko, czy taras miejski. Zmniejszając swój wpływ na środowisko i promując lokalną gospodarkę, pomożesz walczyć ze zmianami klimatu, jednocześnie poprawiając piękno swojego ogrodu. Czytaj dalej, aby poznać kilka kroków, które pomogą stworzyć środowisko przyjazne ptakom.
W ziemi, podniesione łóżko lub ogród kontenerowy

Planując swój ogród, ważne jest, aby pomyśleć o miejscu i warunkach klimatycznych. Wiele warzyw, ziół i roślin ozdobnych wymaga dużo słońca, aby się rozwijać. Powinny być uprawiane w pełnym słońcu lub w porannym i popołudniowym cieniu, ale niektóre dobrze radzą sobie w półcieniu. Z drugiej strony podniesione łóżka muszą być chronione przed przeważającymi wiatrami. Ważna jest również orientacja gleby. Podniesione grządki powinny mieć wystarczającą głębokość, aby utrzymać podłoże uprawne bez utraty kształtu.